vineri, 18 septembrie 2009

Poli AEK Timisoara, neinvinsa pe teren propriu

Poli AEK Timisoara a continuat seria victoriilor in meciurile de acasa, invingand ieri cu 2-0 echipa Ceahlaul Piatra Neamt. Prima parte a meciului a apartinut oaspetilor, care in minutul 5 nu au reusit sa inscrie, desi au ajuns in careul de 6 m. Timisorenii si-au revenit in cea de-a doua parte a jocului si, dupa mai multe ratari de infarct, a cazut si golul. In minutul 42, Silvasan a centrat in careu, iar Mircea Oprea a inscris pentru 1-0. Prima repriza s-a terminat cu o faza controversata, nemtenii cerand 11 metri la o faza din careul gazdelor. Repriza a doua a fost una la fel de taioasa, cele doua echipe luptandu-se cu indarjire pentru fiecare minge. In minutul 44, timisoreanul Ciprian Prodan a plecat pe contraatac si, cu un sut in coltul lung al portii nemtene, a reusit sa inscrie cel de-al doilea gol pentru Poli AEK. Meciul s-a terminat in uralele zecilor de mii de spectatori. La partida dintre Poli si Ceahlaul a fost prezent si presedintele FRF, Mircea Sandu. Acesta s-a declarat multumit de starea terenului, sustinand ca "gazonul mai trebuie putin nivelat, sa nu fie cum a fost pe Steaua. Important va fi spectacolul pentru acest public minunat".